Drużyna Książki

D r u ż y n a   K s i ą ż k i

Czytanie książek nie jest ostatnio popularne wśród dzieci i młodzieży, natomiast pedagodzy podkreślają liczne korzyści płynące z takiej formy spędzania czasu.

Chcąc mocniej zaangażować młodzież w czytanie powstał projekt pt. „Drużyna Książki”, mający na celu zapoznanie naszej młodzieży z klas IV-VIII z książkami – bestselerami wśród  młodzieży. Aby nie sprowadziło się to wyłącznie do czytania, w klasach powstaną drużyny 6-8-osobowe i na wzór harcerski uczniowie otrzymają do wykonania różne zadania czytelnicze i nie tylko.

Członkowie drużyn będą wypożyczać książki z biblioteki, stąd rodzice nie będą ponosić żadnych kosztów finansowych.  Zadania (indywidualne i grupowe) będą wykonywane w domu (czytanie określonych książek), w szkole lub w bibliotece w Konarzycach w oparciu o odrobinę wiedzy, orientacji, umiejętności tropienia tajemnic, a w końcowym etapie doceniona też będzie sprawność fizyczna  w czasie gry w terenie.

Cały projekt będzie promowany medialnie, m.in. w Internecie i na stronach Gminy Łomża.

Mamy nadzieję, że takie działanie przyczyni się do zaprzyjaźnienia dzieci i młodzieży z naszej szkoły z książkami, co z pewnością zaowocuje większymi ich sukcesami w przyszłości.

Zachęcamy do udziału w Grze, zwłaszcza że polecane książki pełne są wspaniałych przygód, tajemniczych zagadek, trudnych wyborów i niesamowitych bohaterów, których odwaga i przyjaźń potrafią zwyciężyć liczne przeciwności losu.

A teraz skrótowo o Grze Drużyna Książki:

Co?  Drużyna Książki – gra.
Gdzie?   Szkoła Podstawowa w Konarzycach, Biblioteka w Konarzycach.
Kiedy?       26 marzec – 21 czerwiec 2019 r.
Dla kogo?   Uczniowie z klas IV, V, VI, VII VIII zgrupowani w drużynach.
Cel?       Dobra zabawa, poznanie bestselerów wśród polskiej młodzieży, czytanie.
Co trzeba zrobić?  Stworzyć drużynę (6-8 osób z jednej klasy), wymyśleć nazwę drużyny, wybrać Opiekuna (najlepiej jednego z rodziców) i zgłosić drużynę. Potem czytać otrzymane książki i wykonywać określone Zadania. A w czerwcu – gra w terenie i turniej w szkole.
Obawy?   Za dużo czytania…, To za trudne…, To będzie nudne…
Działanie    Damy rade! Książki są pełne przygód, czytają je z zapałem wszyscy w Polsce i młodzi, i starzy. Będziesz wiedział, o czym mówią Twoi rówieśnicy z  Warszawy, Krakowa, Gdańska, Poznania, Wrocławia… Poznasz świat, ludzi, szyfry, będziesz śledzić różne tajemnice i rozwiązywać zagadki. Przekonaj się  sam, na ile Cię stać!

Książki:

„Zwiadowcy” John Flanagan
„Drużyna” John Flanagan
“Klub poszukiwaczy przygód” Agnieszka Stelmaszyk
„Kroniki Archeo” Agnieszka Stelmaszyk
„Magiczne drzewo” Andrzej Maleszka
„Felix, Net i Nika” Rafał Kosik
„Ale historia” Grażyna Bąkiewicz
„Detektywi na kółkach” Marcin Kozioł
„Przygody trzech detektywów” Alfred Hitchcock
„Opowieści z Narni” Clive Staples Lewis
„Jeżycjada” Małgorzata Musierowicz
Emilia Kiereś, Paweł Beręsewicz
i inne

Rola Opiekuna
- w czerwcu pełnić opiekę nad swoją drużyną w czasie gry terenowej (ok. 3-4 godziny) i turnieju w szkole (ok. 2-3 godziny),
- zdobyć punkty dla swojej drużyny przez przeczytanie jednej książki i wypełnienie ankiety na jej temat;
Ponadto Opiekun może (choć najlepiej, by wykonywał poniższe zadania wybrany członek drużyny):
- motywować swoją drużynę,
- pomagać w dopilnowaniu (średnio raz na 2 tygodnie), aby  członkowie drużyny w terminie oddawali i wymieniali książki, aby uniknąć punktów ujemnych.

Informacje:
- strona internetowa SP w Konarzycach,