Szlakiem pamięci ofiar II wojny światowej

30 września 2016 roku, uczniowie klasy V wraz z wychowawcą klasy – Zbigniewem Żebrowskim, oraz rodzicami – Jolantą Tomaszczyk i Małgorzatą Gutowską, wyjechali na wycieczkę rowerową do Giełczyna.

Celem wyprawy było miejsce pamięci ofiar II wojny światowej.

Dziś niewiele młodych osób pamięta, że pobliski las był miejscem masowych zbrodni hitlerowskich. Historycy twierdzą, że w tutejszej okolicy zostało pomordowanych ok. 12 tysięcy  mieszkańców miast i  wsi, w tym 7 tysięcy pochodzenia żydowskiego.

Uczestnicy wycieczki, po dotarciu na miejsce uporządkowali nagrobki, zapalili znicz i oddali hołd pomordowanym.

Przez całą podróż dopisywała nam pogoda. Jak na tę porę roku temperatura 18 oC była idealna na rowerowe przejażdżki, a deszcz nie uprzykrzył nam podróży.

Po powrocie do szkoły, czekała nas miła niespodzianka. Z okazji Dnia Chłopaka, dziewczęta złożyły chłopcom życzenia i zaprosiły na poczęstunek. Wszyscy uczestnicy zmęczeni i spragnieni, bardzo chętnie przystąpili do konsumpcji. Na zakończenie wspólnie spędzonego dnia , rozegrano klasowy mecz piłki nożnej.

Ten dzień, pełen zróżnicowanych wrażeń, na pewno będziemy długo i dobrze wspominać.

Wychowawca klasy V

Zbigniew Żebrowski