Szkolne przygody Gangu Słodziaków

Uczniowie kl. Ia pod opieką wychowawczyni Elżbiety Pankowskiej wzięli udział w konkursie edukacyjnym "Szkolne przygody Gangu Słodziaków", którego celem jest budowanie nawyku codziennego czytania wśród uczniów klas I - III.

W związku z tym dzieci otrzymały minialbumy na naklejki. Przez 21 dni nauczyciel przyznawał naklejkę za, potwierdzone podpisem rodzica, poświęcenie co najmniej 10 minut dziennie na głośne czytanie. W ten sposób za twierdzeniem psychologów, dzieci wyrabiały sobie nawyk codziennego  czytania oraz rozbudzały wyobraźnię. Następnie pierwszoklasiści narysowali własne historie o dalszych przygodach Gangu Słodziaków.

Ponadto 28.09.2018r. zostały zorganizowane obchody "Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania". Wzięli w nim udział nie tylko uczniowie kl. Ia, ale również uczniowie kl. VII uczęszczający na zajęcia z terapii pedagogicznej.

Tego dnia  udaliśmy się do szkolnej biblioteki. Pierwszaki wcieliły się w rolę sowy, próbując wspólnie z nią rozwiązać zagadkę zaginionego pierścionka. Najpierw musiały odgadnąć odgłosy zwierząt leśnych, by poczuć odpowiedni klimat i podążyć za przygodami "Gangu  Słodziaków". Potem pierwszaki wysłuchały opowiadania pt. "Sowa Zosia" ze zbioru: "Co się stanie na leśnej polanie, czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków" czytanego przez starszego kolegę. Następnie ustnie odtworzyły wydarzenia z tekstu w odpowiedzi na pytania uczniów kl. VII. Ostatecznie dzieci dowiedziały się, że nie można pochopnie oskarżać innych oraz przywłaszczać sobie cudzych rzeczy.

W czasie zajęć uczniom towarzyszyły maskotki Gangu Słodziaków oraz zdjęcia zwierząt leśnych rozwieszone w bibliotece. Ponadto pierwszaki mogły wybrać sobie maskę zwierzęcia, co okazało się dużą atrakcją.

Kolejnym zadaniem dzieci było narysowanie myszy po śladzie i dorysowanie pierścionka na jej palcu. Na koniec spotkania wszyscy obecni uczniowie podzieleni na 2 grupy zagrali w grę - ścigankę - "Zbieramy klejnoty". Zajęcia trwały 50 min. Wszyscy wyszli z sali rozpromienieni  i pełni wrażeń.

Elżbieta Pankowska