Uroczystość 100-lecia naszej szkoły

Rok 2018 to czas wielkich Jubileuszy - 100-lecia Polski Niepodległej, 600-lecia Łomży, 100–lecia powstania Szkoły Podstawowej w Konarzycach, 90. rocznicy powstania budynku tejże szkoły, 75. rocznicy śmierci jej Patronki - ppor. dh. Jadwigi Dziekońskiej ps. „Jadzia”, 15. rocznicy nadania imienia naszej konarzyckiej placówce, a także  45-lecia Gminy Łomża.

Dnia 19 maja 2018 roku w Szkole Podstawowej im. ppor. dh. Jadwigi Dziekońskiej ps. „Jadzia” w Konarzycach odbyły się obchody Jubileuszu 100-lecia jej istnienia. Uroczystość rozpoczęła się wyjątkową, polową Mszą Świętą pod przewodnictwem Księdza Prałata Pawła Bejgera – proboszcza Parafii pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Łomży. Homilię wygłosił duszpasterz szkolny, katecheta, ks. Wojciech Chudzik.

Po nabożeństwie nastąpiła druga część obchodów Jubileuszu. Pani Dyrektor Beata Michalak serdecznie przywitała przybyłych w mury szkoły gości. Wśród nich byli przedstawiciele władz państwowych – posłanka Bernadetta Krynicka i poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kołakowski, gospodarz Gminy Łomża – Piotr Kłys, delegacja Samorządu Województwa Podlaskiego – Mieczysław Bagiński, Marek Olbryś oraz Jacek Piorunek,  Podlaska Kurator Oświaty – Beata Pietruszka, Sekretarz Gminy Łomża – Dorota Pazik, Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Łomży – Witold Gronostajski, Prezes Zarządu Oddziału ZNP w Łomży – Aleutyna Kołos, pracownicy Urzędu Gminy oraz zaprzyjaźnionych ze szkołą placówek i instytucji, przedstawiciele służb mundurowych, emerytowani pracownicy szkoły, bliscy Jadwigi Dziekońskiej, absolwenci, rodzice, uczniowie, nauczyciele, a także mieszkańcy okolicznych wsi.

Jubileuszowy apel poprowadzili przedstawiciele Rady Pedagogicznej – Zbigniew Żebrowski i Izabela Momot.  Na początku uroczystości wprowadzono sztandary: Szkoły Podstawowej w Konarzycach, Gminy Łomża oraz zaproszonych szkół. Następnie odśpiewano hymn Polski i złożono kwiaty pod tablicą pamiątkową, znajdującą się na frontowej ścianie budynku.

Po czym głos zabrali posłanka Bernadeta Krynicka i poseł Lech Kołakowski, którzy wyrazili słowa uznania dla wytrwałości i pracy włożonej w tworzenie stuletniej tradycji szkoły oraz wysiłku, jaki się wiązał z wychowaniem kolejnych pokoleń młodzieży. Bernadeta Krynicka podkreśliła także istotę patriotyzmu w życiu młodych pokoleń Polaków, konieczność ich zaangażowania i dbania o kulturę swojego narodu.

Akademia przygotowana przez uczniów klas IV-VII, pod przewodnictwem Jolanty Dębek, Małgorzaty Jagielskiej, Elżbiety Mierzejewskiej oraz Andrzeja Piotrowskiego, poprzedzona została koncertem łomżyńskiej artystki, 5-tki, która w towarzystwie uczennicy kl. IV i  szkolnego chóru zaśpiewała swój autorski utwór poświęcony patronce – Jadwidze Dziekońskiej, rozstrzelanej przez niemiecki patrol 19.05.1943 roku w Białymstoku. Wątki patriotyczne kontynuowali uczniowie recytujący nastrojowe wiersze, śpiewający pieśni dotyczące czasów okupacji oraz odzyskania przez Polskę niepodległości. Zebrani goście mieli też okazję obejrzeć pokaz tańców ludowych, przedstawiony przez uczniów klas I-III.

Po części artystycznej nadszedł czas na wręczenie symbolicznych statuetek osobom szczególnie zasłużonym w stuletniej historii istnienia placówki. Odznaczenia odebrali: Józef  Szymański - syn Władysława Szymańskiego, który skompletował dokumentację potrzebną do wybudowania szkoły i dostarczył ją do ówczesnego Ministerstwa Oświaty w Warszawie, Urszula Przesław - kuzynka Jadwigi Dziekońskiej, Weronika Sielawa – Dyrektor SP w Konarzycach w latach 1981-1998, emerytowani pracownicy szkoły, przedstawiciele łomżyńskich władz w latach 1990-2014, radni Gminy Łomża, przedstawiciele Kuratorium Oświaty, służb mundurowych i Starostwa w Łomży oraz reprezentanci Rady Rodziców.

W następnej kolejności głos zabrali goście, którzy przekazali na ręce Dyrekcji szkoły listy gratulacyjne i grawerowane tabliczki upamiętniające tę wzniosłą uroczystość.  Wójt Gminy Łomża, Piotr Kłys, wraz z życzeniami podarował szkole dąb - żywy pomnik Jubileuszu placówki.

Na zakończenie tej części uroczystości nie zabrakło też słodkiego akcentu, jubileuszowego tortu, którym zostali poczęstowani wszyscy świętujący. W ten sposób symbolicznie mogliśmy podziękować sympatykom placówki, którzy z dużym zaangażowaniem pracowali na jej kolejne sukcesy.

Dalszej części spotkania towarzyszyły wspomnienia pracowników i absolwentów, którzy ze łzami wzruszenia zwiedzali sale lekcyjne, oglądali wystawę kronik szkolnych, zdjęć i pamiątek, a także podziwiali liczne dyplomy osiągnięć uczniów na przestrzeni kilkudziesięciu lat.

Ostatnim etapem obchodów 100-lecia Szkoły Podstawowej w Konarzycach był festyn rodzinny. Uczestnicy Jubileuszu mieli okazję obejrzeć wystawę pojazdów wojskowych, przejechać się wozami straży pożarnej oraz skosztować grochówki i dań z grilla przygotowanych przez mundurowych. Dzieci, pod opieką animatorów, brały udział w licznych konkursach i zabawach na świeżym powietrzu. Chętnie korzystały też z dmuchanych zjeżdżalni i atrakcji na placu zabaw.

Dzień 19.05.2018 roku zapisze się złotymi zgłoskami na kartach historii naszej szkoły jako czas pełen refleksji i wzruszeń. Był on okazją do spotkań, wspomnień i podsumowań minionych lat. Jesteśmy ogromnie wdzięczni, że razem możemy tworzyć dalszą historię tej zasłużonej i bliskiej naszym sercom placówki.